“Vertolyotla Yevlağa kimi pul səpəcəm....
Tanınmış Qarabağ qazisi, 1992-ci fevralında Şuşanın Malıbəyli, Yuxarı və Aşağı Quşçular kəndlərinin əhalisini mühasirədən çıxarmağa nail olmuş polkovnik Azay Kərimov 1980-ci illərdən Qarabağda yaradılmış “Krunq” təşkilatının rəhbərlərindən və maliyyələşdirənlərdən biri olan, Xankəndi daş karxanasının müdiri, o dövrün erməni milyonçusu Arkadi Manuçarovun Xankəndindəki bağ evində həbs edilərək Ağdama gətirilməsindən bəhs edib.
Moderator.az-a açıqlamasında polkovnik erməni separatçısı ilə aralarında baş vermiş dialoqdan bəzi məqamları da xatırladıb.
“Bu söhbəti ilk dəfədir açıqlayıram.1991-ci ilin payız günlərindən biri idi. Tarixlər dəqiq yadımda deyil... Xankəndinə, Ağdama, Şuşaya gediş -gəliş var idi, amma cox təhlukəli idi. Ermənilər kimi tuturdular, həmin dəqiqə başi kəsilirdi... Dagliq Qarabagda "Krunq" təşkilatini maliyyələşdirən, Qarabagda mitinqlərin əsas təşkilatcilarından və sponsorlarından biri, qatı türk düşməni, bir sözlə, Qarabag ermənilərinin agsaqqalı, sovet milyarderi Manucarovu Xankəndindəki bag evindən başına torba keçirib götürdük və Əsgəran yolunda əlimizdən alınmaq şansı olmasın deyə, Laçın yolu ilə Ağdama gətirdik... Manuçarovu o vaxt ermənilərin Xankəndində girov götürdüyü bizim bir tanınmış vəzifəli ilə dəyişmək üçün gətirmişdik. Bilirdik ki, qaytarılacaq. Özü də bunu bilirdi. Agdama çatanda torbanı başından cıxardıqdan sonra “UAZ” maşınında aramızda təxminən belə bir dialoq yarandı. Ona dedim: