General gürcü həmkarı ilə sərhəddəki vəziyyəti müzakirə etdi
Dövlət Sərhəd Xidmətinin (DSX) rəisi, general-polkovnik Elçin Quliyev və Gürcüstan Sərhəd Polisinin rəisi Teymuraz Kekelidzenin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətlərinin “Şəmkir” sərhəd dəstəsinin xidməti ərazisində dövlət sərhədində işçi görüşü keçirilib.
“Qafqazinfo” DSX-yə istinadən xəbər verir ki, görüş zamanı Azərbaycan-Gürcüstan dövlət sərhədində əməliyyat şəraiti, sərhəd təhlükəsizliyinə qarşı təhdidlərlə birgə mübarizə aparılması, məlumat və təcrübə mübadiləsinin davam etdirilməsi, əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
Tərəflər ikitərəfli əməkdaşlığın inkişaf dinamikasını müsbət qiymətləndiriblər. Onlar Azərbaycan və Gürcüstan sərhəd qurumları arasında mövcud münasibətlərin səviyyəsinin dövlət sərhədində qanunsuz fəaliyyətlərin qarşısının alınması üzrə məsələlərin birgə həll edilməsinə töhfə verdiyini vurğulayıblar.
Qeyd edək ki, son günlər Azərbaycan-Gürcüstan sərhədindəki “Keşikçi Dağ” məbədi ətrafında olan mübahisəli ərazilər müzakirə mövzusudur. Gürcüstanın Baş Naziri Mamuka Baxtadzenin sözlərinə görə, delimitasiya və demarkasiya prosesi çətin olsa da, həllini tapacaq.