“Məktəb direktoru iz itirmək üçün Elinanın qanını asfaltdan silib”
Bakıdakı 162 saylı məktəbin şagirdi Elina Hacıyevanın qırxı günündə – mayın 15-də onun doğmaları bəyanatla çıxış ediblər. Elinanın doğmaları hesab edirlər ki, bu tədris müəssisəsinin 4-cü mərtəbəsindən özünü atan qız məktəbin direktoru Sevil Abbasova və Səbayel Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Xalidə Bayramovanın günahı ucbatından növbəti gün xəstəxanada ölüb.
Qıza vaxtında tibbi yardım göstərilməyib. Ağır yaralanan E.Hacıyeva sağ qalıb və məktəb direktorunun kabinetinə yerləşdirilib. Təcili yardım isə gec çağırılıb.
Elinanın anası Sevil Hüseynova və nənəsi Solmaz Sadiqova Facebook-da məlumat yerləşdiriblər ki, ailənin istintaqa iradının olmaması barədə fikirlər yalandır, ailə susmayıb və 2019-cu il aprelin 4-də direktorun kabinetində baş vermiş cinayətin ədalətli araşdırılmasını tələb edir.
“Biz yenidən ədalətli təhqiqat istəyirik. Heç kimi cəzalandırmadan işi bağlamaq istəyirlər. Ekspertiza təyin etmirlər. İstintaq bizim ifadələrimizi dinləmir. Biz müstəntiqin dəyişdirilməsini tələb edirik. 40 gün ərzində müstəntiq bir dəfə də olsun Elinanın anasına telefon edib işin gedişatı haqda məlumat verməyib. Biz istəyirik ki, xalq bilsin. Bizim Elinanı öldürdülər. Bu, intihar deyil, bu, qətldir”, – mətnin müəllifi, Elinanın rəfiqəsi bildirib. S.Hüseynovanın və S.Sadiqovanın bəyanatını o dərc edib. Səhifə Hitomi Kei adlanır.
Doğmaları bildirirlər ki, rayon İH başçısının müavini Xalidə Bayramovanın valideynlərin razılığı olmadan yaralı qızı və onun ifadələrini kameraya çəkməyə ixtiyarı yoxdur.
Küçə kameralarında qeydə alınıb ki, aprelin 4-də, Elinanın intihara cəhd etdiyi gün bir oğlan 162 saylı məktəbdən çıxır və aptekə gedir, hansısa həbləri alır və məktəbə qayıdır. Sonra hələ sağ olan Elina atasına deyir ki, özü “Tramal” preparatını içib (“Tramal” cərrahiyyə, pediatriya, travmatologiya, transplantologiya, ginekologiya, ortopediya və onkologiyada müxtəlif mənşəli intensiv ağrı sindromunun aradan qaldırılması üçün təyin edilir. Preparat zəif ağrıların aradan qaldırılması üçün təyin edilmir).
“Uşağı necə qorxudublarsa, həbləri içdiyini özü etiraf edib. Biz həmin gün direktorun kabinetində nələrin olduğunu bilmirik, ancaq Elinanın əllərinin üzərində başqa naməlum əl izləri olub, sanki onu harasa aparıblar. Biz bilmirik ona nə ediblər, biz bilmirik, onu necə qorxudublar”, – Elinanın rəfiqəsi mərhum məktəblinin anası və nənəsinin sözlərinə istinadən yazıb.
O bildirib ki, sosial şəbəkələrdə statuslar dərc etdikdən sonra X.Bayramovanın iş yerindən ona telefon edərək anasını sürücülük hüququndan məhrum edəcəkləri ilə hədələyiblər.
Elinanın rəfiqəsi bildirir ki, məktəbin direktoru Sevinc Abbasova (aprelin 16-da məhkəmə onun barəsində ev dustaqlığı həbs qətimkan tədbiri seçib) Elinanın mobil telefonunu götürərək WhatsApp-ı silib. Telefondakı sim-kartı çıxarıb qırıb, Elinanın qanını asfaltdan silib.
Cinayət yerində ekspertiza davam edir, nəticələr barədə ailəyə məlumat verilmir. Valideynlərin başqa ölkədən ekspert gətirməsinə imkan verilmir ki, bu da cinayət işini ört-basdır etmək niyyəti barədə şübhələr yaradır.
“Niyə? Hər şey pulla alınıbmı? Hamını 100 dəfə dindiriblər, ancaq irəliləyiş yoxdur. Mənim direktor haqqında söylədiklərimi müstəntiq qeydə almır, halbuki, deyirdi ki, istintaqa 162 saylı məktəbin direktoru haqda informasiya lazımdır. Hər şey çox qarışıqdır. Bunu paylaşmanızı xahiş edirəm. Qoy, hamı bilsin ki, nələr baş verir”, – Elinanın rəfiqəsi yazıb.
Mərhumun anası S.Hüseynova danışıb ki, Elina öz sinif yoldaşları və yuxarı sinif şagirdləri tərəfindən incidildiyinə görə pəncərədən özünü atıb. “Məktəbdə videomüşahidə kameraları qurulub. Kadrlarda görünür ki, qızı incidirlər, boynunun arxasından vururlar.
Bu yaxınlarda Elina saçlarını boyamışdı, əvvəlcə sarı, sonra qırmızı rəngə. Məktəb psixoloqu kömək etmək əvəzinə saçlarının rənginə ilişirdi. Mən bilmirdim, ancaq məlum olur ki, qız öz rəfiqəsinə şikayət edib ki, biologiya müəlliməsi Leyla Mixaylovna onunla kobud rəftar edib. Mən müəllimə ilə danışmaq istədim, ancaq o, telefon zənglərinə cavab vermədi.
Bir dəfə Elinanın rəfiqəsi tədris hissə müdirinə demişdi ki, Azərbaycan bölməsinin 10-11-ci sinif şagirdləri qızımı incidirlər və başqalarına deyirlər ki, onunla danışmasınlar. Onu təhqir edirdilər. Dərs hissə müdiri qızın rəfiqəsindən xahiş edib ki, bu barədə bizə heç nə deməsin və məsələni araşdıracağını vəd edib. Sinif rəhbəri Çimnaz Hacıyeva isə bir dəfə də olsun telefon edib maraqlanmayıb ki, qızım haradadır, niyə dərsə gəlmir.
Qolbaq, sırğa taxanda müəllimlər o dəqiqə reaksiya verirdilər, ancaq qızıma qarşı təcavüzkar münasibətə, məktəblilərin tərbiyəsizliyinə göz yumurdular”, – qızın anası jurnalistə bildirib.
Sosial şəbəkələrdə yayılan audioyazıda 162 saylı məktəbin direktoru Sevinc Abbasova jurnalistləri 8-ci sinif şagirdi Elina Hacıyevanın ailəsinin ünvanına xoşagəlməz informasiya yazmağa çağırıb. Direktor jurnalistləri Elinanın pozgun, əxlaqsız ailədən olduğunu qeyd etməyə çağırıb.
Təhsil Nazirliyi bəyanat yayaraq istintaq müddətində direktorun işdən çıxarıldığını və təhqiqatın yekunları rəsmi açıqlanana qədər gözləmək niyyətində olduğunu bildirib. Bundan sonra nazirlik qəti tədbirlər görəcək. Ölkə məktəblərində tədris və tərbiyə prosesinə ictimai nəzarət üzrə tədbirlərin genişləndirilməsi, şagirdlərin və müəllimlərin psixoloji durumunun müşahidə edilməsi üçün mütəxəssislərin cəlb olunması qərara alınıb. “Təhlükəsiz məktəb” pilot layihəsi çərçivəsində bəzi məktəblərdə həmin tədbirlərə başlanılıb. 162 saylı məktəb pilot layihənin iştirakçısı olmayıb”, – Təhsil Nazirliyinin mətbuat katibi Cəsarət Valehov bildirib.
Şagirdlərin və müəllimlərin mənəvi və fiziki təhqirlərinə dözə bilməyib aprelin 4-də həmin məktəbin pəncərəsindən özünü atan Elina Hacıyeva ağır yaralansa da sağ qalıb və direktorun kabinetinə yerləşdirilib. Təcili tibbi yardım isə ekstren hallarda lazım olduğundan gec çağırılıb. (Contact.az)