“Bəlkə də, özümə başqa sənət tapsaydım, daha yaxşı olardı”
Dünən Bakı Kitab Mərkəzində Xalq artisti Rasim Balayevlə görüş keçirilib.
"Qafqazinfo" xəbər verir ki, məşhur aktyor yığıncaqda pərəstişkarları ilə ünsiyyətdə olub, onların suallarını cavablandırıb. Tədbirə Xalq artistləri Fəxrəddin Manafov və Mehriban Zəki də qatılıb.
R. Balayev, əvvəlcə görüşə gələn hər kəsə təşəkkürünü bildirib, Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə bu ilin “Nəsimi ili” elan olunması barədə danışıb.
Bundan əlavə, kino ulduzu məşhur “Nəsimi” filminə çəkilməsindən söhbət açıb: “Nəsimini əvvəllər tanımırdılar. Orta məktəbdə çox az sayda şeir və qəzəllərini şagirdlərə təqdim edirdilər. Nizami, Füzulini daha geniş tanıyırdıq, nəinki Nəsimini... YUNESKO-da ulu öndərin iştirakı ilə Nəsiminin yubileyi keçirildi. Çoxlu tədbirlər oldu və bu yığıncaqda rəssamlar öz fotolarını təqdim etdilər, kitablar işıq üzü gördü və s. Nəhayət ki, “Nəsimi” filmi çəkildi. Deyilənə görə, uğurlu alınıb. Bu mənlik deyil, kollektivin uğurlu işindən irəli gəlir. Mən də onlardan biriyəm, özümü xoşbəxt sayıram. Mən 5 filmə yoxlanmışdım, rejissorlar demişdilər ki, üzüm ekrana düşmür. Eşitmişdim ki, “Nəsimi” filmində məşhur və təcrübəli aktyorları çəkəcəklər. Mənim üçün ağlasığmaz bir şey oldu.
Filmdə rol almağımı təsdiq etdilər. Əvvəlcə, inanmadım, qorxmağa başladım. Fikirləşdim ki, kinoda epizodik bir obraz olsaydı, oynayardım, zəif alınsa da, gözə çarpmayacaqdı. Ya bu rolun üstündən gəlib uğur qazanacaqdım, ya da özümə başqa sənət tapacaqdım. Bəlkə də,özümə başqa sənət tapsaydım, daha yaxşı olardı (gülür). Dediyim odur ki, o vaxtlar aktyorların arzusu idi. Amma Nəsimini oynamaq mənim qismətimə düşdü. Neçə ildir ki, bu film yayımlanır, hələ də baxılır. Bu kinodan sonra xeyli valideynlər oğlanlarının adını “Nəsimi” qoydular. Üstündən illər keçdi, keçən il 3 gün Nəsimi poeziyası günləri oldu. Bu il isə prezidentimiz "Nəsimi ili" elan etdi. Bir daha Nəsimin təbliği başlandı”.
Görüşdə “Rejissor olsaydız, Nəsimi roluna kimi çəkərdiz?”- sualına isə R. Balayev belə cavab verib: “Çox çətin sualdır. Birincisi, mən heç vaxt rejissor olmayacam. Əgər olsaydım, yəqin ki, özümü çəkərdim (gülür). Ona görə də, yaxşı ki, rejissor olmamışam”.
Daha sonra aktyora həmkarı Fəxrəddin Manafovla eyni layihədə rol alması barədə sual ünvanlanıb.
Söz alan F. Manafov rejissor Ayaz Salayevin belə bir layihəsinin olduğunu bildirib:
“Mən Azərbaycanda iki insana “dədə” deyirəm. Biri Fuad Poladov, digəri isə Rasim Balayevdir. Onlar zirvədədirlər, əlçatmazdılar. Mən isə əlçatanam. 10 il Azərbaycanda yaşamadım, Sovet dövründən Azərbaycan dilində çəkilən filmin səsləndirilməsini Rasim Balayev edib. Bundan əlavə, rejissor Ayaz Salayevin bir layihəsi var idi. Çox təəssüf edirik ki, Fuad Poladov dünyasını dəyişdi. Ayaz məni, Rasim Balayev və Fuad Poladovu bir filmdə çəkmək istəyirdi. Artıq ssenarini bitirib. Heyif ki, Fuad bizi qoyub getdi. Ola bilsin ki, A. Salayev bizim ikimizi bir araya gətirmək barədə fikirləşər”.
R. Balayev isə rejissorlardan təklif gözlədiyini qeyd edib: “Bunu rejissorlar fikirləşməlidir. Mənə xoşbəxtlik qismət olub ki, Fəxrəddin Manafovla bir-iki dəfə tərəf müqabili olmuşam. Bu, bizim yox, ssenaristin və rejissorun işidir. Biz isə aktyorlarıq”.
Rasim Balayev Azərbaycan kino və serial aləmində olan bayağılıqdan söhbət açıb: “Mən politoloq, sosioloq deyiləm, amma çox narahatam. Neçə ildir teatr və kino sahəsində durğunluq var. Doğrudan da, baxırsan ki, nəzərə çarpacaq obrazlar yaranıb. Bunun çox səbəbləri var. Hər zaman demişəm ki, bu gün Azərbaycan Mədəniyyət və İncəsənət Universitetində (AMİU) seçimlər düzgün aparılmır. Rəssamlıq Akademiyası, Azərbaycan Milli Konservatoriyasında, sənətlə məşğul olan məktəblərdə bir başqa imtahanlar olmalıdır. Bu mənim subyektiv fikrimdir. Əsas istedad, sənət götürülməlidir.
Bir dəfə məni çaşıb qəbul komissiyasına çağırdılar, daha sonra bir də ora məni buraxmadılar. Görünür ki, mən orda iradlar bildirdim, bu isə çoxlarının xoşuna gəlmədi. Elə oldu ki, qəbulda bir neçə şağirdə baxdıq, düşündük ki, ondan aktyor olar. Daha sonra məlum oldu ki, test imtahanından kəsilib. Belə bir anlar olur. Əksəriyyəti başqa ixtisas üzrə təhsil almaq istəyir, az bal toplayırlar, aktyorluğa yönləndirirlər. Dediyim odur ki, insanın istedadına tam bələd olub peşəyə daxil olmalıdır”.
Xalq artisti qeyd edib ki, aktyorun yeri teatrdır: “Arada Rusiya istehsalı olan qəzetlər oxuyuram. Orada aktyorlar müsahibə verirlər. Deyirlər ki, kino onlar üçün vacib deyil, əsas teatrdır. Mən onlara pərəstiş edirəm. Görün, nə gözəl deyirlər. Yaxşı teatr ola, əsl sənət göstərlər. Sən də orada işləyəsən. Arada da populyarlıq və pula görə kinoya çəkiləsən. Amma bizdə də pul verən yoxdur (gülür). Mən istəyərdim... İllər keçdi, bir az cılızlaşma getdi. Teatrlarda istədiyim repertuarlar olmadı”.