1 yaşlı oğlum, 60 yaşlı direktor və Mətanət İsgəndərli – VƏTƏN
Bu yaxınlarda 1 yaşı tamam olan övladımın doğum gününü qeyd etmədim. Bilirsiniz niyə, çünki belə bir addım atsaydım, vicdan əzabı çəkərdim, ölüb yerə girərdim. Hər bir qapıya şəhid gəldiyi, övladlar atasız, analar balasız, gəlinlər ərsiz, qızlar qardaşsız, qardaşlar qardaşsız, atalar oğulsuz qaldığı bir vaxtda belə bir addımı atmaq üçün gərək azərbaycanlı olmayasan, damarında azərbaycanlı qanı axmasın.
Vətən müharibəsində qəhrəmancasına şəhid olmuş gəncin gözü yaşlı qalan azyaşlı körpələrinin görüntüsünə baxanda ürəklər parçalanır. Hələ tabutun qarşısında qol qaldırıb oynayan ananı, tabutun altına girən şəhid yoldaşını, atasının üzünü görməyən körpələri demirəm. Bütün bunları yaşamaq şərəfverici olsa da, ağırdır. Bu halda övladıma necə ad günü keçirdə bilərdim? Əlbəttə, mən bunu edə bilməzdim…
Qan tökərək torpaqlarımızı azad etdik. Əlbəttə, müharibə olan yerdə şəhid də verilməlidir, qan da tökülməlidir. Xoşbəxtlik onda olur ki, tökülən qan yerdə qalmır və sən qələbə çalırsan. Şükürlər olsun, bu günümüzə. Şəhidlərimizə Allah rəhmət eləsin!
Belə həssas dönəmdə hamımızın ürəyi cəbhə ilə döyündü. Günü bu gün də gözümüz yolda, qulağımız səsdədir. Hansısa xoş xəbərə də sevinəndə ürkək ceyran kimi ehtiyat edirik. Ki, birdən ətrafımızda şəhid ailəsinin üzvü olar. Əslində, Vətən yolunda şəhid olan hər bir igid ailə üzvümüzdən biridir. Onların övladları isə bizə əmanətdir. Nə qədər çalışsaq da, onlara olan borcumuzu isə ödəyə bilmərik.