Tağı Əhmədovdan başqa hansı məmurlar, nazirlər SƏLƏMƏ pul verir ?
Bir neçə gün öncə saytlarda “Bakı Metropoliteni”nin sabiq rəisi Tağı Əhmədovun 2 milyon manat pulunu sələmə verərək qazanc əldə etməsi barədə xəbər yayıldı.
Xəbərdə iddia olunurdu ki, Tağı Əhmədov mərmər biznesi ilə məşğul olan şəxslərə faizlə pul verib.
Tağı Əhmədovdan sələmə pul götürən və Qazaxıstandan Azərbaycana mərmər gətirilməsi ilə məşğul olan Səadət Xəlilov, Sahil Abuşov və Qulu Muxtarov hazırda dələduzluqda ittiham olunurlar və onların işinə Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində baxılır.
Zərərçəkmiş şəxs isə Tağı Əhmədovun yaxın dostu, AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktor müavini, professor Soltan Əliyevdir.
Sahil Abuşov məhkəməyə ifadəsində bildirib ki, onlara sələm verən şəxs Tağı Əhmədov olub: “Biz mərmər biznesi ilə məşğul olurduq. Qazaxıstandan Azərbaycana mal gətirirdik. Bizə işləri görmək üçün pulu Səadət müəllim verirdi, o da pulları Tağı Əhmədovdan sələmə götürürdü. Tağı müəllim ona aylıq 1.5-2 faizlə pul verirdi. Üç dəfə ondan pul götürmüşük. Pulları Yasamalda YAP-ın binasının yanında götürürdük. Səadət və Soltan içəri girib pulları götürürdü, sonra çıxıb bizə verirdilər”.
Vaxtilə Bakı Şəhər Baş Polis İdarəsində əməliyyat müvəkkili olan Qulu Muxtarov isə ifadəsində bildirib ki, Tağı Əhmədova verilməli olan faizlər gecikirdi, buna görə də problemlər yaranmışdı:
Qulu Muxtarovun sözlərinə görə, hətta Tağı Əhmədov ödənişi gecikdirdiyi üçün Səadət Xəlilovu yanına çağıraraq möhkəm döyüb.
Məhkəmə prosesi davam edir.
NUH.az-ın apardığı araşdırma zamanı bəlli oldu ki, vətəndaşlara sələmə pul verilməsi qeyri-qanunidir, qanunsuz hərəkətdir. Müqavilə əsasında olmadığı halda vətəndaşın bir başqasına faiz qarşılığında, yəni sələmə pul verməsi qanunsuz əməldir.
Həm də sələmə pul verən şəxs özü də əldə etdiyi gəlirin miqdarına uyğun olaraq vergi ödəməlidir. Yəni sələmə pul verən şəxs, külli moqdarda vergidən yyaınır.
Ümumiyyətlə, ölkə qanunvericiliyi sələmi niyə hüquqi cəhətdən tənzimləmir ?
Əgər ölkə qanunvericiliyində "sələm maddəsi" yoxdursa, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsi Tağı Əhmədovdan sələmə pul götürənləri necə ittiham edə bilər ? Hansı maddə ilə ?
Külli miqdarda vergidən yayınan Tağı Əhmədov niyə ittiham olunmur ?
Ümumiyyətlə, bu məsələdə suallar çoxdur. Yaxşı olar ki, tanınmış vəkillər, hüquqşünaslar bu məsələyə aydınlıq gətirsin.
Sonda onu da qeyd edək ki, sələmə pul vermək məsələsində Tağı Əhmədov tək deyil.
NUH.az-a daxil olan məlumata görə, xeyli sayda məmur, köhnə və təzə nazir, komitə sədrləri, icra başçıları sələmə pul verərək külli miqdarda gəlir əldə edirlər.
Həmin şəxslərin kimliyi barədə araşdırmamız davam edir.