İmamoğlunun polisə verdiyi ifadəsi - Suallar və cavablar
İstanbul Böyükşəhər Bələdiyyəsinin (İBB) sədri Əkrəm İmamoğlunun İstanbul Baş Prokurorluğu tərəfindən keçirilən “korrupsiya” istintaqı çərçivəsində polisə verdiyi açıqlama əldə edilib.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, bu haqda Anadolu Agentliyi məlumat yayıb.
Bu kontekstdə ikinci dəfə ifadə verən İmamoğlunun Maliyyə Cinayətləri ilə Mübarizə İdarəsində 3 saat 40 dəqiqə ərzində 121 səhifəlik ifadə verdiyi məlum olub.
Sorğu-sualın əvvəlində ona bir daha təsirli peşmanlıq müddəaları haqqında məlumat verilsə də, İmamoğlu, heç bir cinayət törətmədiyi üçün bu müddəalardan faydalanmaq istəmədiyini bildirib.
Daha sonra ona daşınmaz əmlak, nəqliyyat vasitələri və digər sərvətlərlə bağlı suallar ünvanlanıb.
İmamoğlu, aylıq gəlirinin 250 min TL olduğunu qeyd edib.
Dindirilmə zamanı polis İmamoğluna “cinayət törətmək məqsədi ilə təşkilat yaratmaq və idarə etmək”, “cinayət törətmək məqsədi ilə yaradılmış təşkilata üzv olmaq”, “rüşvətxorluq”, “tenderi saxtalaşdırmaq”, “vəzifəsinin icrasını saxtalaşdırmaq”, “hədə-qorxu ilə tələb etmək”, “dələduzluq” cinayətləri ilə bağlı suallar verib.
İBB sədrinə onunla eyni istintaqda şübhəli bilinən 99 şübhəlinin fotoşəkilləri göstərilib və onları tanıyıb-tanımadığı soruşulub.
İmamoğlu, istintaq faylında təsbit edilən İSPARK, Kültür AŞ və KİPTAŞ tenderləri də daxil olmaqla 7 ayrı tender nöqtəsində xalqın yüzmilyonlarla lirə zərər çəkməsi ilə bağlı suallar verilib.
“Mən bu suala toxunmuram. Bütün iddiaları qəti şəkildə rədd edirəm” , - İmamoğlu cavab verib.
İmamoğlu ifadəsində Maliyyə Cinayətləri İstintaq Şurasının hazırladığı hesabatlarla bağlı heç bir açıqlama verməyib. O hazırlanan və fayla daxil edilən hesabatlarla tanış olduqdan sonra adıçəkilən şəxslərlə aparılan ticarətin məzmunu ilə bağlı sualları belə cavablandırdı:
“Problemin əsasını təşkil edən MASAK hesabatı mənə təqdim edilmədiyi üçün bu mərhələdə ətraflı məlumat verə bilmərəm, lakin sözügedən məsələnin tamamilə səhmdar cəmiyyətin qanuni satışından ibarət olduğu anlaşılır. Bu məsələ ilə bağlı ətraflı məlumat və sənədlər sonradan hüquqi orqanlara göndəriləcək. Üstəlik, “İmamoğlu İnşaat” şirkətimiz peşəkarcasına idarə olunan bir şirkətdir. 3628 saylı qanuna uyğun olaraq mənimlə bağlı bütün aktivlər müvafiq rəsmi orqanlara və ictimaiyyətə məlumdur.
“İstanbul Senin” tətbiqi ilə şəhərdə yaşayan vətəndaşların şəxsi məlumatlarının reklam agentliklərinə açılacağı və 5-6 qat daha çox qazanc əldə edəcəyi fikri ilə bağlı sualı cavablandıran İmamoğlu, tətbiqin beynəlxalq miqyasda da rəğbət qazandığını və 6 milyon insan tərəfindən yükləndiyini bildirib:
“Bu mövzuda rəsmi qurumdan asanlıqla cavab almalıyam. Sualların əsasını təşkil edən səs yazısının necə və kimlər tərəfindən əldə edildiyi məlum deyil və bu səbəblərdən bu suallara texniki cavab vermək mümkün deyil”.
Daha sonra İBB sədrinə fırıldaqçılıqla xalqa 260 milyon 755 min 555 TL zərər vurduğu iddia edilib. O, bütün bu ittihamları rədd edib.
Qeyd edək ki, İmamoğlu və 99 şübhəli “cinayətkar təşkilatın lideri olmaq”, “cinayətkar təşkilata üzv olmaq”, “hədə-qorxu ilə tələb etmə”, “rüşvət alma”, “ağır fırıldaqçılıq”, “qanunsuz olaraq şəxsi məlumatların əldə edilməsi” və “tender saxtakarlığı” maddələri ilə təqsirləndirilir.