- sözlərin kontekstə görə mənasını müəyyən etmək
- mətndə alt mənaları çıxarmaq
- mətnin başlığını məzmunu ilə əlaqələndirmək
- mətndəki məsələlərə dair verilən suallara adekvat cavab vermək.
Bütün bu meyarları hazırda mənbələrə baxmadan yazdığım üçün hansısa deskriptorları nəzərdən qaçıra bilərəm, lakin ümumi məzmun, təxminən, bundan ibarətdir. Qaldı ki, oxuduğuna münasibət bildirmək, mətni başqa mətnlərdə əlaqələndirmək, müqayisə etmək, yaradıcı yanaşıb dəyişmək - bunlar tənqidi oxu meyarlarıdır. Oxuduqlarını dəyərə çevirmək, həyata tətbiq etmək isə metakoqnitiv bacarıqlardır.Şagirdlərdə bütün bu bacarıqları formalaşdırmaq sadə iş deyildir və dərsdə yalnız mətni oxuyub ümumi təhlil edib, dərsliklərdəki tapşırıqları həll etməklə başa gələn məsələ deyildir. Yəni dərsliklərdəki tapşırıqlar bu bacarıqların formalaşdırılması üçün qənaətbəxş səviyyədə yazılmr. Öyrədici tapşırıqlar yox səviyyəsindədir. Bundan da əlavə, məzmun özü müəllimlərə qaranlıqdır. Bunu yalnız müəllimin çatışmazlığı kimi deyil, daha çox fənnin məzmun standartları ilə müəllimin aldığı təhsilin arasındakı uyğunsuzluq kimi görmək lazımdır. Problemim həlli bu sahəni az-çox bilən mütəxəssislərə şərait yaradıb onları resurslar hazırlamağa cəlb etmək, ali məktəb müəllimlərinin səriştəsinin artırılması üzrə proqramlar yazmaq, təlimlər təşkil etmək və məsələnin həllini orta məktəb müəllimlərinin ittiham edilməsindən deyil, müəllim hazırlığından başlamaq lazımdır. Bu sahəni yaxşı bilən mütəxəssis kimi bütün cəhdlərim cavabsız qaldı.