Su qan təzyiqə necə təsir edir? - Kardioloqlar cavab verir
Maraqlı26 dekabr 2025 11:30
Qan təzyiqinə nəzarət uzun və sağlam həyatın əsas şərtlərindən biridir. Təzyiqin uzunmüddətli yüksəlməsi ürək-damar xəstəlikləri riskini artırır və ürək də daxil olmaqla həyati vacib orqanlara mənfi təsir göstərə bilər.
Qaynarinfo xəbər verir ki, "Parade” nəşri suyun arterial təzyiqə necə təsir etdiyini araşdırıb.
Su balansının qorunması ürəyə qayğının ən sadə yollarından biridir.
"Yetərincə su içdikdə ürək bu qədər çox işləməli olmur və qan orqanizmdə daha asan dövr edir. Eyni zamanda böyrəklərin fəaliyyəti və elektrolit balansı yaxşılaşır ki, bu da ürək-damar sisteminin sağlamlığına töhfə verir”, deyə həkim Geri MakQoven bildirib.
Amerika Antiyaşlanma Tibb Akademiyasının (A4M) ürək-damar təhsili komitəsinin sədri, kardioloq Mark Hyuston da suyun ürək-damar sağlamlığı üçün vacib olduğunu təsdiqləyir. Onun sözlərinə görə, su yüksək qan təzyiqi fonunda yarana bilən trombların əmələ gəlməsi riskini azaldır.
"Hidratasiya səviyyəsinə diqqət etdikdə qan daha axıcı olur və bu, tromb yaranması riskini aşağı salır”, deyə MakQoven vurğulayıb.
Amerika Ürək Assosiasiyasının məlumatına görə, ürək xəstəlikləri və ya diabeti olan insanlar bu xəstəlikləri olmayanlara nisbətən daha çox su içməlidirlər. 50 yaşdan yuxarı şəxslər də su qəbuluna xüsusi diqqət yetirməlidirlər. MakQoven izah edir ki, bu, yaşlı insanlarda susuzluq hissinə reaksiyanın zəifləməsi ilə bağlıdır.
Onun sözlərinə görə, sidiyin rəngi kifayət qədər su içib-içmədiyinizi göstərə bilər. Açıq-sarı rəng kifayət qədər su qəbul etdiyinizi, tünd-sarı rəng isə daha çox su içməli olduğunuzu göstərir.
Susuzluq arterial təzyiqi yüksəldirmi?
Hyuston bildirir ki, susuzluq qan dövranını ləngidir və bu, orqan və toxumaları onların normal fəaliyyəti üçün lazım olan oksigendən məhrum edir. Onun sözlərinə görə, bu hal başgicəllənmə və huşun itirilməsinə səbəb ola bilər.
O qeyd edir ki, qan axınının zəifləməsi əvvəlcə təzyiqin düşməsinə gətirib çıxarır, lakin ürəyə gedən qan axınının azalması ürəyi daha sürətli döyünməyə məcbur edir və qan damarlarını daraldır ki, bu da nəticədə təzyiqin yüksəlməsinə səbəb olur.
"Ürək əzələsinin qanla təminatının azalması sinə ağrısı və təngnəfəsliklə müşayiət olunan ürək disfunksiyasına gətirib çıxara bilər”, deyə Hyuston bildirib.
MakQoven isə əlavə edib ki, susuzluq orqanizmdə stress reaksiyasını aktivləşdirir və bədəni "vur və ya qaç” rejiminə keçirir. Bu da ürək döyüntüsünün sürətlənməsinə və qan damarlarının daralmasına səbəb olur.